- в редица случаи се описват антираковите свойства на билката
- непсихоактивни сортове на канабиса също намират широко приложение в медицината
- регулира симптомите на болка, стрес и чувство на тревожност.
Лечение на биполярно разстройство с канабис
Биполярно разстройство или „маниакално-депресивно заболяване“ е хронично психично заболяване. Хората с биполярно разстройство често изпитват неконтролируеми спадове и възходи на настроението, известни като мания и депресия.

Медицинската история на пациента е важна за точното диагностициране на биполярното разстройство, тъй като то не е универсално заболяване.
Симптомите на биполярно разстройство също могат да имитират тези на други заболявания, а хората страдащи от него обикновено имат други здравословни проблеми, като тревожно разстройство, заболяване на щитовидната жлеза, мигрена и главоболие.
3 основни типа биполярно разстройство:
* Биполярно разстройство 1:
Маниакални епизоди, продължаващи минимум 7 дни. Обикновено се появяват и депресивни епизоди.
* Биполярно II разстройство:
Отделен модел на депресивни и хипоманични епизоди. Те не са толкова тежки, колкото маниакални епизоди при първото разтройство.
* Циклотимично разстройство:
Многобройни периоди от симптоми на хипомания, както и многобройни периоди на депресивни симптоми, продължаващи най-малко 2 години при възрастни и 1 година при деца и юноши. Симптомите обаче не отговарят на диагностичните изисквания за хипоманиален епизод и депресивен епизод.
Лечение на биполярно разстройство с медицински канабис:
През 1998 г. е публикувана статия на д-р Лестър Гринспун, доцент по психиатрия в Харвардското медицинско училище и добре познат активист на канабиса. Той като засяга случаите на страдащите, които са намерили растението за ефективен вариант за лечение. Д-р Гринспун пише, че докато не бъдат проведени повече изследвания върху медицинската марихуана и сегашните социални обстоятелства не се променят, никога няма да разберем напълно, че канабисът може да се използва при лечението на психични разстройства.
Проучване на C.H. Ashton:
Няколко години по-късно е публикуван преглед и дискусия от C.H. Ashton. Toй изследвал терапевтичния потенциал на канабиноидите при биполярно афективно разстройство. Прегледът показва, че заболяването често е грешно лекувано с медикаменти, отпускани с рецепта.
Учени изследвали как влияе употребата на медицински канабис на пациенти с биполярно разстройство. Резултатите сочат, че някои от тях го приемат, за да облекчат симптомите както на мания, така и на депресия, което значи, че канабисът има терапевтични ефекти при това състояние.
Канабиноидите Δ9-тетрахидроканабинол (ТХК) и канабидиол (КБД) могат да проявят успокоително, хипнотично, анксиолитично, антидепресантно, антипсихотично и антиконвулсивно действие.
Проучване на Тайлър:
Проучване от 2015 г., публикувано в списание PLOS ONE, ръководено от д-р Елизабет Тeйлър от Центъра за изследване на психичното здраве в Университета Ланкастър, Великобритания, заедно с професор Стивън Джоунс и колеги от Университета в Манчестър, професор Кристин Бароуклау, Нанси Блек и Лесли-Ан Картър.
Изследването на Тайлър включва 24 участника с биполярно разстройство от тип I или тип II. Записвани са промените в състоянието на пациенти, в следствие на лечение с канабис в продължение на 6 дни. Резултатите от проучването показват, че употребата на канабис е свързана с редица последващи психологически ефекти. Въпреки това, няма доказателства, че използването на канабис за лечение има отрицателни ефекти върху заболяването.
Проучване на Сагар:
В последното проучване, публикувано през юни 2016 г. в списание PLOS ONE, Кели А. Сагар изяснява въздействието на биполярното разстройство и употребата на канабис върху когнитивната функция и настроението.
Като част от по-голямо проучване, проведено между 2008 и 2014 г., били включени 12 пациенти с биполярно разтройство, които употребяват и 18, които не употребяват канабис, 23-ма човека употребяващи растението без да страдат от заболяването, и 21, които нямат биполярно разтройство, но и не използват билката. Проучването на Сагар не открива големи разлики между когнитивната функция при биполярни пациенти, които пушат канабис и тези, които не го правят. При участници, които редовно употребяват растението се наблюдава значително подобрение на настроението, което показва потенциални свойства на билката.
Бележка: за лечение на проблеми свързани с психиката е по-добре да се използват сортове с високо съдържание на канабидиол и минимално съдържание на тетрахидроканабинол.
Прочетете още

Канабисът неофициално легален във Великобритания

Шофьор употребяващ медицинска марихуана печели съдебна жалба

Произход и история на растението канабис

Скутер от коноп в Холандия

Правителството на Чили позволи отглеждането на 750 растения канабис

Президентът на Уругвай подписа закона за легализиране на канабиса

Търсят се български учени за създаването на хапчета от коноп

Пушенето на канабис намаля треперенето при пациенти болни от Паркинсон

GW Pharmaceuticals – патент за лечение на рак с фитоканабиноиди
