- в редица случаи се описват антираковите свойства на билката
- непсихоактивни сортове на канабиса също намират широко приложение в медицината
- регулира симптомите на болка, стрес и чувство на тревожност.
Пушенето на коноп облекчава болестта на Крон без странични ефекти

Конопът - с научно име "канабис сатива" - се представи като шампион в първото по рода си плацебо контролирано изследване, целящо да пребори болестта на Крон, известна още като възпалително заболяване на червата.
Разболяването на храносмилателния тракт е засегнало близо между 400 000 до 600 000 души само в Северна Америка, причинявайки им болки в корема, диария, тежко повръщане, загуба на тегло, както и вторични кожни обриви, артрит, възпаление на очите, и липса на концентрация.
Според данни от клинични изследвания, публикувани в Журнала по Клинична Гастроентерология и Хепатология, пушенето на канабис е предизвикало пълна ремисия на болестта на Крон при пациентите, които са го пушили, за разлика от тези, които са взимали плацебо.
Изследователи от Израелския Медицински Център Мейр, изследвали 21 души в неразрешим и напреднал стадии на болестта на Крон, давайки им по 2 джойнта, всеки ден, в продължение на 8 седмици. "Стандартизираните цигари" съдържали 23% ТХК (Тетрахидроканабинол) и 0.5% КБД (Канабидиол). Други 10 пациента са били снабдени с цигари съдържащи плацебо, без никакви канабиноиди.
Разследващите съобщават, че пушенето на канабис, е предизвикало тотална ремисия на болестта на Крон, в 5 от 11 пациента. Останалите пациенти, са видяли как техните симптоми на болестта, са намалели с 50%. Още повече, "пациентите получили цигари с канабис, докладват подобрение в съня и апетита, без значими странични ефекти".
Изследването е първото плацебо-контролирано проучване, което изследва консумацията на канабис за лекуването на болестта на Крон, отбелязват от NORML. Всичките пациенти са имали сложни форми на заболяването и не са имали успех при лекуването със стандартни лекарства и терапии. Въпреки всичко това, правителството на САЩ ( както и на много други държави, включително България ) твърди, че билката е опасна, колкото херойна и няма медицинска стойност.
Прочетете още

Легализацията на канабиса води до по-малко пътни инциденти

Възрастна жена в България лекува своята глаукома с канабис

Полезен ли е канабисът за мъжката плодовитост?

Гърция се обръща към канабиса

Президентът на Уругвай подписа закона за легализиране на канабиса

Teрпените, които спомагат за умственото ни здраве

Първия дрегер за канабис преминава последни тестове

Исторически ден за легализацията на марихуаната в САЩ

Бекъм инвестира в компания за синтетичен канабис
