- най-екологично чистата кола в света е направена от коноп
- отглеждането на коноп облагородява почвата и я пречиства от вредни химикали
- не се прилагат пестициди
Конопената индустрия в Колорадо бе възхвалена като умно фискално решение

Създаването на конопена индустрия е звучно икономическо решение, което другите трябва да последват, твърди експерт. Авторът в „The Fiscal Times“, Брус Бартлет, който е служил като съветник по вътрешна политика при Роналд Рейгън и на финансовото министерство при Джордж У. Буш, изтъкна възможността за големи приходи като „задължителни“ в натиска за легализиране на марихуаната.
Също така, Барлет вярва, че повечето икономисти ще се съгласят с решенията на Колорадо и Вашингтон и предсказва, че легализацията „ще се разпространи бързо в другите щати“.
„Не разполагам с данните да го докажа, но отдавна подозирам, че почти всеки икономист подкрепя легализирането на канабиса, както и това на по-тежки наркотици. Известните икономисти Милтън Фрийдмън, Гари Бекер и Роберто Баро са написали много международни статии, подкрепящи и защитаващи легализацията, така че не се страхувам от друг икономически анализ срещу легализацията“.
Конопената индустрия в Колорадо, която стартира своята дейност на първи януари, се очаква да достигне приходи от продажби на стойност 578 милиона щатски доларa, което ще генерира 67 милиона щатски долара в държавни данъци.
Въпреки забавянията при лицензирането и недостиг на доставките, бизнес собственците твърдят, че са успели да заработят един милион долара в първия си работен ден.
Барлет добавя, че все още е трудно да се правят прогнози, като се има предвид дълголетната забрана за пушене. Например, според друг доклад се прогнозира, че консумацията на канабис може да бъде 2-3 пъти по-голяма от последните оценки. Без значение от цифрите, Барлет съзира възможността.
„Може би доминиращият фактор, водещ до легализацията на канабис, е отчаяното търсене на нови финансови инжекции от страна на закъсалите щатски правителства. Възможността да се облага с данък канабиса изглежда потенциално важен източник на нови приходи, както и начин за намаляване на разходите за затворите и правоприлагането.“
Сравнявайки положението с това при забраната на алкохола, Барлет вярва, че държавните приходи ще са основен мотив зад повсеместната легализация на канабис в цял САЩ.
От друга страна, Барлет е по-малко оптимистичен относно федералната легализация, която, като се има предвид липсата на подкрепа от страна на Конгреса, е малко вероятно да се случи „в скоро време.“
Прочетете още

Гърция легализира употребата на коноп за медицински цели

Канабисът е стотици пъти по-безопасен от алкохола

Канабисът неофициално легален във Великобритания

Канабисът увеличава познавателните функции при хора на средна възраст

Вентилацията при отглеждане на растения

Медицинско приложение на растението канабис

Предстои парламентарен дебат относно легализацията на канабиса в Англия

Новият президент на Уругвай продължава с приложението на канабис политиката на страната

Легална марихуана в Мексико от септември?
