- най-екологично чистата кола в света е направена от коноп
- отглеждането на коноп облагородява почвата и я пречиства от вредни химикали
- не се прилагат пестициди
Конопът, култура от особена важност

Естественото отглеждане на конопа е възможно върху почти цялата обработваема земя в света. Има много разновидности коноп, които могат да бъдат селектирани заради различните им качества – съдържание на висока масленост или растителни влакна с определена дължина – благодарение на семенните банки, които държат над 100 вида индустриален коноп.
Като едно бързо растящо растение, конопът задушава плевелите и вредните треви, силно издържливо е на повечето вредители, като по този начин може да се отглежда заедно с други бобови култури, достигайки до зрялост само за 8-12 седмици, изпълнявайки азотните изисквания и нужди.
С дълъг пробивен корен, способен да достига до водата, конопът укрепва почвата и я обогатява с кислород там, където другите растения не могат. Посевите с коноп могат да бъдат използвани за възвръщането на обработваема земя в области податливи на суша (например Сахара), както и наводнени области.
Веднъж ожънат, конопът дава висока реколта на целулоза, ядливи протеини, мазнини и фибри с над 50,000 различни продуктови приложения в голям спектър от индустрии. Дълго и много здраво ‘двойно’ влакно, конопеното влакно се е използвало хиляди ходини за направата на облекло, връв, леки въжета и корабни въжета. То е идеално допълнение за тъкани като лен, коприна и памук при фабричните смески. То може да се използва за направата на много различни по тегло и смесица платове за по-нататъшно приложение – от най-тежките покривала за дивани, до най-финната бална рокля.
Конопените платове също притежават натурални противо-плесенни, термодинамични, хипоалергични и ултравиолетови защитни качества, като това ги прави желан материал за направата

на много продукти. Конопените влакна също имат приложение и в направата на ‘вибростъкло’ и хартия. С големия проблем, в който се намира днешното фермерство, на фермерите се плаща да не култивират земята си, като планини от храни се изгарят ежедневно в развитите държави, докато милиарди хора в развиващите се страни остават гладни.
Конопът е култура от особена важност, поради своето многообразие и органична природа. Едно село например , което е сполетяно от глад и бедност може да се облече, да си построи жилища и да се изхрани с едно единствено конопено поле.
Преди 1883 г., до 90% от произведената хартия в света е била от коноп, като някои исторически важни документи са били написани на хартия от коноп. Такива като Библията на Гутенберг, както и първите две редакции на Декларацията за Независимост на САЩ. Обезлесяването се счита от много хора за една от най-сериозните и опасни практики в света днес. Конопът е реална алтернатива на изсичането на горите.
Ние унищожаваме самият източник на кислорода, който дишаме, както и на био-разнообразието, за да произвеждаме измежду другите неща, ежедневни вестници, книги, брошури, канцеларски материали и т.н.. Конопената хартия може да разреши този проблем.
Конопът дава добив на суров материал за производството на хартия 4 пъти по-голям от този на дървета. Конопът може да се сади между 1 и 3 пъти на сезон в зависимост от локацията и може да се рециклира до 10 пъти, в сравнение с от 3 до 4 пъти при хартията от дървесина. Същите продукти от влакната на конопа, които се добиват като реколта, предоставят суров материал за постоянно производство за множество други продукти.
Прочетете още

Проучване разкрива 21 нови канабиноида

Акция в Пазарджик - марихуана и над 70 хиляди лева

Канабидиолът може да намали болката и да спре развитието на рака на гърдата

Конопът като обещаващо средство за превенция на сърдечни заболявания

Как да направим олио или масло от коноп

Конопеното семе – храната на бъдещето

Братята поляци се застъпват за конопа в България

Градският съвет на Вашингтон декриминализира марихуаната

Асоциацията на родителите на деца с епилепсия започва информационна кампания за канабиса
