Нормално ли е човек да върви срещу природата и да я забранява?
Кой печели от забраната?
НЕ на войната срещу наркотиците

Ако аз бях стартирал бизнес, който е очевидно губещ, то тогава бих спрял да се занимавам с него. Войната срещу наркотиците се провали - защо да не бъде спряна и тя?
Както показва най-новото видео на режисьора Юджийн Джареки войната срещу наркотиците се е провалила по всеки един възможен начин. Водейки тази война е струвало на САЩ $1 трилион, като други $51 милиарда допълнително се харчат всяка година. Това е довело до 45 милиона ареста свързани с наркотици. В Америка са попаднали в затвора 2,3 милиона души - повече от всяка друга държава на планетата. До какво е довело всичко това? „Процентът на пристрастяване остава непроменен, смъртните случаи от свръхдоза са най-често срещани от всякога, а наркотиците струват все по-евтино, отколкото когато и да било.“
Докато нагласата и мненията по реформата спрямо наркотиците драстично се променя в САЩ и по целия свят, има още много какво да се направи. Повтарям призива на Юджийн към гражданите на САЩ да призоват Конгреса да премине към по-разумен законодателен подход. Това би могло да помогне да се сложи край на расовото профилиране, масовото лишаване от свобода, разбитите общности и провалилата се политика. The Smarter Centencing Act ще спести милиарди долари, които биха могли да бъдат изразходвани в посока подпомагане на хората да преодолеят наркотичните си зависимости. Тя също така ще облекчи опасната пренаселеност в затворите чрез намаляване на присъдите за ненасилствени нарушения свързани с наркотици.
Всеки ден, все повече хора се съгласяват, че войната срещу наркотиците се е провалила и подхода трябва да се промени. Както Глобалната комисия на политиката спрямо наркотиците (Global Commision on Drug Policy) подчерта, и кампании като Breaking The Taboo са илюстрирали, че е време за останалата част от света да се поучи от политиката на Португалия и Уругвай и смелата постъпка от тяхна страна, да третират наркотичната зависимост като здравен проблем, а не като криминален.
Политиците трябва да се вслушват в хората, които, както проучванията на Глобалната комисия относно политиката спрямо нарктиците показа, искат от тях да се намери нов подход. По време на нашето посещение в щатския затвор в Калифорния (Ironwood) наскоро стана ясно, че всеки един от затворниците, семействата им, пазачите и законодателите смятат, че начинът, по който се третират проблемите с наркотиците трябва да се промени.
Време е да се поговори открито за това. Време е да се приемат и да се експериментира с нови подходи. Време е да започнем да изискваме от правителствата по света да проучат внимателно доказателствата и обърнат внимание на вредата, която причиняват остарелите закони срещу наркотиците. Най-важното е, че е време да започнем да третираме проблемите свързани с наркотиците като здравен проблем, не като криминален.
Този блог пост е част от серия, произведена от The Huffington Post и Charlotte Street Films в подкрепа на Smarter Sentencing Act, който има за цел да намали прекомернните присъди на тези, осъдени за престъпления свързани с наркотици. Авторът на статията е Ричард Бренсън, основател на Virgin Group.
Прочетете още

Сенатът на САЩ предприема закони за отглеждането на коноп за първи път

Как канабисът влияе на паметта

Канабисът може да доведе до по-нисък ИТМ

Уроци по легализация - как се случва по света?

Швейцария ще таксува канабиса с ДДС от 25 процента

Автомобилен гигант вижда бъдещето в индустриалния коноп

Търсят се познавачи на канабис в Канада

Новият президент на Уругвай продължава с приложението на канабис политиката на страната

Бизнес перспектива за отглеждането на канабис - екобизнес?
