Нормално ли е човек да върви срещу природата и да я забранява?
Кой печели от забраната?
Легалната конопена индустрия в САЩ убива мексиканските наркокартели

Rebecca Blackwell/AP
За първи път в историята, много от земеделските стопани, които доставят мексиканските наркокартели с канабис, са спрели засаждането, съобщава Washington Post. „Вече не си струва,“ споделя Родриго Сила, фермер отглеждал културата през целия си живот в централната част на Мексико. „Бих искал американците да спрат с тази легализация.“
Изправени пред ожесточената конкуренция от легално и нелегално отгледания канабис на север от границата, цената за килограм на мексиканската продукция се е понижила със 75 на сто, от $100 до $25. От агенцията съобщават още:
„Земеделските производители в добре известния „Златен триъгълник“ в щата Синалоа, Мексико, откъдето са произлезли най-известните гангстери в страната и където са произведени най-големите реколти нелегален канабис, казват, че вече не се занимават със засаждане на културата, те просто не са в състояние да се конкурират с производителите на конопа в САЩ. С канабисът легализиран и разрешен за медицинска употреба в 20 американски щата и окръг Колумбия, все повече американския пазар се снабдява с много потентни растения, които се отглеждат в американски гаражи или преобразувани складове, някои лицензирани, други не.“
Както отбелязва Дейвид Даунс от East Bay Express, това е в действителност голяма новина. През последното десетилетие, мексиканските наркокартели са отнели живота на приблизително 60 000 души. Американската агенция за борба с наркотиците DEA ежегодно харчи повече от $2 милиарда за възпиране на превоза на незаконни наркотици през границата. „Така че сега и от двете страни крещят срещу тази легализация,“ Даунс посочва, че (от това недоволство) „звучи като че ли сме на прав път.“
Разбира се, бумът около американския канабис създава проблеми и от друго естество. Много мексикански трафиканти се придвижват на север към Калифорния и други щати, за да създадат огромни „нелегални полета“ върху отдалечени публични площи. За да се поясни колко съществена е тази новина, експертите смятат, че незаконния пазар за „тревата“ ще подкрепя престъпните синдикати толкова дълго време, колкото забраната остава да бъде фактор. Моментната ситуация в Мексико, следствие на развитието около легализацията в САЩ, е едно от най-силните доказателства досега, че легализирането и декриминализирането на канабиса в крайна сметка ще донесе за всички повече безопасност.
Прочетете още

Легендарен нападател на Арсенал споделя своите моменти с билката

10 причини защо канабисът е по-безопасен от алкохола

Редовното пушене на марихуана контролира кръвната захар

В Германия се обмисля дали тежко болни сами да отглеждат своя канабис

Правителството на Чили позволи отглеждането на 750 растения канабис

Легална конопена индустрия би носила на Великобритания 1.3 милиарда паунда годишно

Бургаският окръжен съд се произнася по дело, важно за бъдещето на конопа в България

Интерактивна карта на медицинския канабис в Европейския съюз

Откриха най-голямата конопена плантация в Мексико
