Нормално ли е човек да върви срещу природата и да я забранява?
Кой печели от забраната?
10 години след декриминализацията - употребата на наркотици намаля с 50%

Повечето хора смятат, че ако декриминализираме толкова "опасните" наркотични вещества, употребата им ще се изстреля в небето. Разбира се, въображението на тези хора е доста развинтено.
Днес имаме реален световен пример как сметките на тези "загрижени" хора, загубени в страхът си, са грешни. Ефектите от пълната декриминализация са следните: край на насилствената и скъпа война срещу наркотиците и заместването и със система за лечение на хора с проблеми и пристрастени.
Преди 10 години, Португалия декриминализира всички наркотични вещества. Едно десетилетие след това употребата на наркотици в страната е паднала на половина.
Здравни експерти в Португалия, казват че решението на държавата да декриминализира употребата на субстанции и да третира наркозависимите като пациенти, вместо да ги вкарва в затвора е проработило напълно.
"Няма съмнение, че феноменът на пристрастяването е намалял главоломно в Португалия", казва Жоао Гулао, Президент на Института по Наркотици и Наркозависимост на пресконференция, която отбелязва 10 годишнината от приемането на закона.
Броят на наркозависими считани за "проблемни" - хора, които постоянно употребяват "тежки" наркотици - е паднал с 50% от началото на 1990, когато броят им е бил около 100,000 души, казва Гулао.
Други фактори също играят важна роля, отбелязва доктор Гулао.
"Това развитие на проблема неможе да бъде единствено отнесено към декриминализацията, но и до вливането на лечения, политика за намаляне на риска и информиране на хората."
Много от иновативните терапии и процедури нямаше да бъдат създадени, ако с наркозависимите бяха продължили да се отнасят като с крадци, убиици, изнасилвачи (реални заплахи за обществото). Вместо това за тях се грижат медицински експерти и психолози. В момента 40,000 човека в Португалия са лекувани заради употреба на наркотици.
Още повече, този подход е много по-евтин, много по-хуманен. Вместо да се затворят зад решетките 100,000 "престъпника", Португалците работят да излекуват 40,000 пациента и създават напълно нови начини за справяне с наркозависимостта.
Но разбира се, нищо от гореспоменатото не е възможно, когато се води война срещу хората.
Източник: Списание Форбс
Прочетете още

Конопът - забравена технология или бъдещ ренесанс?

Канабидиолът води до намаляване на приема на фармацевтични продукти

Лесна рецепта за направа на конопено масло

Перу призовава за дебат за легализиране на марихуаната

Канадец ще лети високо с първия в света самолет направен от коноп

Британската полиция повече няма да преследва хората, отглеждащи канабис в малки размери

Уругвай стана първата страна в света, която легализира канабиса

Мароко на път да узакони производството на канабис

Фермер възражда конопената индустрия в Плевен
