България и конопът - развитие в застой
Защо една многообещаваща земеделска култура с традиции у нас все още не може да покаже пълния си потенциал

Темата за индустриалния коноп отново е на дневен ред, след като в Народното събрание беше входиран проект на Закон за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Законопроектът е пореден опит за либерализиране на законодателството и легализация на преработката на индустриален коноп в България.
В момента България разрешава отглеждането на индустриален коноп с цел получаване на влакна, семена за храна, фураж и посев, но забранява преработката на техническата култура на територията на страната. В същото време са разрешени вносът и търговията на крайни продукти със съдържание на коноп.
Атанас Керезов, земеделски производител в с. Бяга, общ. Брацигово и член на УС на Българския фермерски съюз е сред фермерите, които очакват промяна в законодателството за преработка на коноп. Пред Агри.БГ той сподели своя опит в отглеждането на индустриален коноп.
Стопанството на Атанас Керезов е около 2500 декара предимно житни и протеинови култури, както и малко овошки и лозя. Конопът се отглежда с отделен лиценз на площ от 10 дка, като съвместно с други земеделски производители в района, площите са достигнали 120 декара през миналата година.
“Конопът не е нова култура за България. Напротив - страната ни има традиции в отглеждането му до 50-60 години на миналия век. Като цяло се насочих към тази култура, защото е въпрос на време да бъде възродено отглеждането на коноп в България. Знаем, че от всяка една част на индустриалния коноп може да се произвежда определен продукт”, казва Керезов.
Именно многобройните предназначения на конопа в редица индустрии и цялостното оползотворяване на всички части от растението (корен, стебло, семена, листа, цвят), правят техническата култура икономически привлекателна за земеделските стопани.
Заради невъзможността за преработка у нас обаче, българският коноп трябва да се изнася. След като 2 години отглеждат коноп и се сблъскват с трудната реализация на пазара и невъзможността да преработват растението, Атанас Керезов и колегите му се отказват от производството му:
“Законодателството не ни дава право да разделяме и преработваме растението. Това е основният проблем. Сериозни са и проблемите с износа. До лятото на 2023 г. сортовете, които имахме право да отглеждаме у нас можеха да имат съдържание на тетрахидроканабинол (THC) не по-високо 0,2%. Въпреки че от миналата година процентът беше увеличен до 0,3%, тези растения не са конкурентоспособни дори и в Европа. Знаем, че в други държави на Европа се гледат сортове с много по-висок процент THC (до 1%). Те са с много по-добри характеристики, което ги прави подходящи за приложение в медицината.”
Атанас Керезов разказва, че се срещат и немалко трудности по технологията за отглеждане на коноп. Въпреки че конопът е уязвим от малко вредители, земеделците в с. Бяга са се сблъскали с нападения от нощенка и извеждането на борбата с нея:
“С изискванията в България, дори с продуктите за растителна защита изпитваме затруднения. Все още няма одобрени инсектициди за ползване в коноп. Има продукти, но не са регистрирани като подходящи точно за тази култура. В тази посока също трябва промяна”, категоричен е Атанас Керезов и е оптимист, че при ново законодателството и по-сериозно лоби, ще се направи крачка в положителна посока.
“Няма субсидия за индустриалния коноп. Това трябва да бъде променено, казва земеделецът и изчислява: По отношение на посадъчния материал, който ние правим, цената на 1 коренче е 4,50 лв./бр. В междуредие с размери 2,20/1,60 м, достатъчно широко, за да обработваме с техника, със или без мулч, около 100 лв./дка е разходът за капково напояване. Приблизително коренчетата в 1 дка са около 400 бр., шахматно разположени, за да може с едно третиране с ПРЗ да се обхващат две междуредия. Ние третираме предимно с биопрепарати, което излиза около 4 лв./растение. Има производители на бира в някои държави, които държат конопът да е биологичен. В същото време ползвам гроуър (агроном консултант за отглеждане на коноп - бел. авт.) , който е италианец. Семената също купувам от Италия”, разказва земеделецът.
Въпреки че в момента е спрял да отглежда коноп в стопанството си, Атанас Керезов вижда перспективата в отглеждането на тази култура и при по-благоприятни условия отново ще се завърне към производство: “Щом веднъж съм започнал, имам интерес да отглеждам индустриален коноп!”
Законовата рамка за отглеждане и преработка на индустриален коноп трябва да се промени, категоричен е и професорът по агрометеорология д-р Валентин Казанджиев от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ):
“Индустриалният коноп няма нищо общо с онзи, от който бягаме (индийски канабис или марихуана - бел.авт.) и аз не мога да разбера що за законодателство и безхаберие се вихри в държавата и защо съседите ни на север, съседите ни на запад го отглеждат, правят лекарства, извличат масла, извличат карабиол, който е лечебен…, а ние не го правим. Очевидно е, че законовата рамка трябва да се промени, но това вероятно ще отнеме много време. Всяко нещо, което е било разрушено, се възстановява много трудно след това”.
Прочетете още

Легална конопена индустрия би носила на Великобритания 1.3 милиарда паунда годишно

Марихуаната намалява риска от рак причинен от тютюнопушене показва японско изследване

Продажбите на канабис в САЩ са се увеличили с 30%

Конопена вата и топлоизолационни панели от Homenest

Колорадо получи над $3.2 милиона в данъци от легалната си конопена индустрия само за февруари

Как светът промени отношението си към конопа?

Защо лекарите вече не се боят да предписват канабис като средство за лечение

Британската полиция повече няма да преследва хората, отглеждащи канабис в малки размери

Разликата между мъжки и женски растения марихуана
