Българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис
Важно ли е образованието и има ли смисъл да забраниш нещо в XX-ти век?

Българските юноши са на първите места по тютюнопушене, употреба на алкохол и канабис и ранен старт на сексуалния живот. Това показва докладът "На фокус: здравето и благополучието на юношите", публикуван днес от Регионалния офис на Световната здравна организация /СЗО/ за Европа, съобщиха от Представителството на СЗО за България.
В доклада са събрани данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави. В документа са представени резултати от изследването "Поведение и здраве при деца в училищна възраст-HBSC", което се провежда на всеки 4 години.
Пушилите през последните 30 дни юноши на 11 г. са 9 на сто, а делът им достига до 26 процента при 15-годишните момчета и 38 процента при 15-годишните момичета. По употреба на алкохол през последните 30 дни българските юноши на 11 и 13 г. са на първо място, а 15-годишните-на шесто място. Българските юноши на 11 и 13 г. са на първо място, а 15-годишните са на второ място по напиване през последните 30 дни. Напивали са се 9 на сто от 11-годишните, 13 на сто от 13-годишните и 28 на сто от 15-годишните. Увеличение на напиванията спрямо 2014 г. има при 11-годишните и при момичетата.
Употребата на канабис се изследва само при 15-годишните, като България е на първо място- с 19 на сто при момчетата и 16 на сто при момичетата. Наблюдава се повишение на употребата спрямо 2014 г., когато канабис са употребявали 11 на сто от юношите.
България е на второ място при 15-годишните юноши, които са правили секс - 37 на сто от момчетата и 25 на сто от момичетата.
Българските юноши са на последно място по подкрепа, която чувстват, че получават от семейството си, като процентът е между 32 и 46 процента, в зависимост от пола и възрастта. Наблюдава се значително понижение по този показател спрямо 2014 г., когато стойностите му са варирали между 55 и 63 на сто.
По показателя "Две или повече здравословни оплаквания повече от един път седмично" българските юноши на 15 години са на второ място, 11-годишните - на четвърто, а 13-годишните - на осмо място. Най-разпространените оплаквания са изнервеност, раздразнителност и главоболие. Наблюдава се повишаване на стреса, свързан с училището, спрямо 2014 г., като при 11-годишните стресираните от училищните задължения са 30 на сто, а при 15-годишните - 45 на сто.
В сравнение с 2014 г. се наблюдава значително намаление на нездравословните хранителни практики сред българските юноши. Нивата на общата дневна физическа активност намаляват спрямо 2014 г.
Докладът показва, че като цяло с увеличаването на възрастта на децата психичното благополучие намалява, като момичетата са в по-висок риск от влошено психично благополучие.
Следващото изследване, което ще представи резултати от 2021/2022 г., ще отрази влиянието на пандемията от COVID-19 върху живота на младите хора.
Прочетете още

Няма връзка между честотата на употреба на канабис и здравето

Всички ли искат да отглеждат коноп в Македония?

Марихуаната намалява риска от рак причинен от тютюнопушене показва японско изследване

Канабис срещу антибиотици?

Ebola.com купен от канабис активисти

Канабисът увеличава познавателните функции при хора на средна възраст

Новия конопен град в Естония

Массачусетс са готови да водят дискусия с федералните относно марихуаната.

Легален медицински канабис в Австралия от 2016 ?
